Ekonomi

Nordstrom potansiyel özelleştirme işlemini araştırıyor

Nordstrom Inc. (NYSE:JWN), yönetim kurulunun şirketin kurucu ailesinden gelen perakende zincirini özelleştirme teklifini değerlendirdiğini açıkladı. Yönetim kurulu, bu hamlenin fizibilitesini değerlendirmek üzere bağımsız direktörlerden oluşan özel bir komite kurdu. CEO Erik Nordstrom ve Başkan Pete Nordstrom tarafından alınan özelleştirme kararı, ülke çapındaki büyük mağazaların tüketici harcamalarını etkileyen yüksek enflasyon ve yüksek borçlanma maliyetleri nedeniyle satışlarının azaldığı zorlu bir perakende ortamında ortaya çıktı.

Seattle merkezli perakendeci, komitenin kurucu ailenin yanı sıra diğer ilgili taraflardan gelen teklifleri de değerlendireceğini belirtti. Bu haberin ardından Nordstrom’un hisseleri mesai sonrası işlemlerde %2’lik bir artış yaşadı.

Bu gelişme, Mart 2024’te Nordstrom’un tedavüldeki hisselerinin yaklaşık %30’unu elinde bulunduran kurucu ailenin şirketin özelleştirilmesini değerlendirdiğine dair bir önceki raporun ardından geldi. Bu onların ilk girişimi değil, zira 2017 yılında aile tüm hisselerin satın alınmasını araştırmak üzere bir grup oluşturmuştu. Ancak 2018’de verdikleri 8,4 milyar dolarlık teklif şirket tarafından çok düşük olduğu gerekçesiyle reddedildi ve aile kabul edilebilir bir fiyattan borç finansmanı sağlamakta zorluklarla karşılaşarak bu görüşmeleri sonlandırdı.

Perakende dünyası diğer büyük mağazaların da benzer hamlelerine tanık oldu. Macy’s Inc. (NYSE:M) Arkhouse Management ve Brigade Capital yatırımcılarından birkaç özelleştirme teklifi aldı. Ayrıca, Kohl’s Corp. (NYSE:KSS), eski Kanada Başbakanı Stephen Harper’ın liderliğindeki aktivist bir hedge fonunun perakendeciyi satış yapmaya çağıran baskısıyla karşı karşıya kaldı.

Nordstrom’daki özel komite şimdi, diğer paydaşların yanı sıra kurucu ailenin çıkarlarını da göz önünde bulundurarak potansiyel özelleştirme anlaşmasını müzakere edecek.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

enezhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu